Known unto God

Column Known unto God
We fietsen op Schiermonnikoog door de duinen en zien een bord staan met de tekst Vredehof. We herinneren ons een tv documentaire over een bijzondere begraafplaats. Een begraafplaats voor zeelieden en omgekomen militairen uit twee Wereldoorlogen.
We lopen over het duinpad naar een prachtige stille plek in de duinen. Omgeven door dennenbomen met overal krokussen, sneeuwklokjes, narcissen en blauwe wilde hyacinten is de laatste rustplaats van soldaten en officieren van luchtmacht en marine van allerlei nationaliteiten.
Daar liggen Duitsers, Engelsen en Fransen broederlijk naast elkaar en dat terwijl ze elkaar bij leven bevochten tot het hun eigen leven heeft gekost.
Jongens van 18, 20, 23, 26 jaar, net onder moeders rokken vandaan.
Indrukwekkend is deze plaats waar alleen het ruisen van de bomen in de wind de stilte doorbreekt.
Op de kleine stenen staat soms een naam,
maar vaak inconnue, unbekannter Soldat of Known unto God.
Dat is wat je hoopt, dat je bij leven en sterven in ieder geval gekend wordt door de Ene.
En daar wordt je stil van ….
Ds Marina marinaslot@kpnmail.nl

collumn

Geef een reactie

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *